The story of victoria
Victoria bathtub combines a current stance with a hint of yesteryear. Ideal as an eye-catching centrepiece for your bathroom design.
Product code:
SBM007 – Matte / Polished
Victoria bathtub combines a current stance with a hint of yesteryear. Ideal as an eye-catching centrepiece for your bathroom design.
SBM007 – Matte / Polished
| Size (l) x (w) x (h) | 1800mm x 900mm x 580mm |
|---|---|
| Waste to floor | 130mm |
| Water capacity | 300L |
| Overflow | Internal overflow / No overflow |
| Material | DADOquartz® |
| Colour | White / Custom |
| Finish | Matte / Polished |
| Base dimensions | 1630mm x 730mm |
| Rim width | 82.5mm |
| Waste diameter | 50mm |
| Weight | 132kg |
| Packing dimensions | 1850mm x 940mm x 750mm |
| Shipping mass | 170kg |
| Warranty | Lifetime |
| Custom Colour | Beige, Black, Bronze, Champagne, Charcoal, Deep Red, Duck Egg, Gold, Grey, Navy Blue, Sage Green, Salmon, Turquoise |
Victoria bathtub combines a current stance with a hint of yesteryear. Ideal as an eye-catching centrepiece for your bathroom design.
SBM007 – Matte / Polished
| Size (l) x (w) x (h) | 1800mm x 900mm x 580mm |
|---|---|
| Waste to floor | 130mm |
| Water capacity | 300L |
| Overflow | Internal overflow / No overflow |
| Material | DADOquartz® |
| Colour | White / Custom |
| Finish | Matte / Polished |
| Base dimensions | 1630mm x 730mm |
| Rim width | 82.5mm |
| Waste diameter | 50mm |
| Weight | 132kg |
| Packing dimensions | 1850mm x 940mm x 750mm |
| Shipping mass | 170kg |
| Warranty | Lifetime |
| Custom Colour | Beige, Black, Bronze, Champagne, Charcoal, Deep Red, Duck Egg, Gold, Grey, Navy Blue, Sage Green, Salmon, Turquoise |
QUICK LINKS
FACTORY & SHOWROOM
235 Vonkprop Road
Samcor Park
Pretoria
0184
CAPE TOWN SHOWROOM
Unit 4, 16 Wallflower Street
Paarden Eiland
Cape Town
South Africa