The story of eden
The eden mounted basin will ravish any eye with its sheer nirvana.
Product code:
SWMBAS43 – Matte / Polished
The eden mounted basin will ravish any eye with its sheer nirvana.
SWMBAS43 – Matte / Polished
| Size (l) x (w) x (h) | 450mm x 450mm x120mm |
|---|---|
| Top to waste | 105mm |
| Overflow | Internal overflow / No overflow |
| Material | DADOquartz® |
| Colour | White / Custom |
| Finish | Matte / Polished |
| Base dimensions | 260mm |
| Rim width | 10mm |
| Waste diameter | 40mm |
| Mounting | Counter-top / Under-mount |
| Weight | 5kg |
| Packing dimensions | 470mm x 470mm x 180mm |
| Shipping mass | 7kg |
| Warranty | Lifetime |
| Custom Colour | Beige, Black, Bronze, Champagne, Charcoal, Deep Red, Duck Egg, Gold, Grey, Navy Blue, Sage Green, Salmon, Turquoise |
The eden mounted basin will ravish any eye with its sheer nirvana.
SWMBAS43 – Matte / Polished
| Size (l) x (w) x (h) | 450mm x 450mm x120mm |
|---|---|
| Top to waste | 105mm |
| Overflow | Internal overflow / No overflow |
| Material | DADOquartz® |
| Colour | White / Custom |
| Finish | Matte / Polished |
| Base dimensions | 260mm |
| Rim width | 10mm |
| Waste diameter | 40mm |
| Mounting | Counter-top / Under-mount |
| Weight | 5kg |
| Packing dimensions | 470mm x 470mm x 180mm |
| Shipping mass | 7kg |
| Warranty | Lifetime |
| Custom Colour | Beige, Black, Bronze, Champagne, Charcoal, Deep Red, Duck Egg, Gold, Grey, Navy Blue, Sage Green, Salmon, Turquoise |
QUICK LINKS
FACTORY & SHOWROOM
235 Vonkprop Road
Samcor Park
Pretoria
0184
CAPE TOWN SHOWROOM
Unit 4, 16 Wallflower Street
Paarden Eiland
Cape Town
South Africa