The story of amsterdam
Amsterdam bathtub combines two worlds into one. The rectangular shape is softened with curved edges to suit a modern bathroom design.
Product code:
SBM060/1700 – Matte / Polished
SBM060/1700 – Matte / Polished
Now available in soft edge
Download spec sheetAmsterdam bathtub combines two worlds into one. The rectangular shape is softened with curved edges to suit a modern bathroom design.
SBM060/1700 – Matte / Polished
| Size (l) x (w) x (h) | 1700mm x 750mm x 500mm |
|---|---|
| Waste to floor | 110mm |
| Water capacity | 250L |
| Overflow | Internal overflow / No overflow |
| Colour | White / Custom |
| Material | DADOquartz® |
| Finish | Matte / Polished |
| Base dimensions | 805mm x 420mm |
| Rim width | 20mm |
| Waste diameter | 50mm |
| Weight | 88kg |
| Packing dimensions | 1820mm x 960mm x 700mm |
| Shipping mass | 112kg |
| Warranty | Lifetime |
| Custom Colour | Beige, Black, Bronze, Champagne, Charcoal, Deep Red, Duck Egg, Gold, Grey, Navy Blue, Sage Green, Salmon, Turquoise |
SBM060/1700 – Matte / Polished
Now available in soft edge
Download spec sheetAmsterdam bathtub combines two worlds into one. The rectangular shape is softened with curved edges to suit a modern bathroom design.
SBM060/1700 – Matte / Polished
| Size (l) x (w) x (h) | 1700mm x 750mm x 500mm |
|---|---|
| Waste to floor | 110mm |
| Water capacity | 250L |
| Overflow | Internal overflow / No overflow |
| Colour | White / Custom |
| Material | DADOquartz® |
| Finish | Matte / Polished |
| Base dimensions | 805mm x 420mm |
| Rim width | 20mm |
| Waste diameter | 50mm |
| Weight | 88kg |
| Packing dimensions | 1820mm x 960mm x 700mm |
| Shipping mass | 112kg |
| Warranty | Lifetime |
| Custom Colour | Beige, Black, Bronze, Champagne, Charcoal, Deep Red, Duck Egg, Gold, Grey, Navy Blue, Sage Green, Salmon, Turquoise |
QUICK LINKS
FACTORY & SHOWROOM
235 Vonkprop Road
Samcor Park
Pretoria
0184
CAPE TOWN SHOWROOM
Unit 4, 16 Wallflower Street
Paarden Eiland
Cape Town
South Africa